Gülben’i melodileriyle gıdıklayan adam

Gülben Ergen ve Emre Yücelen ismini bugünlerde yan yana duyuyoruz. Gülben, ‘Mutluluk Köyü’ adlı single’ına misafir olduğu Emre için “Melodilerinin dolaştığı yerler beni çok güzel gıdıklıyor” diyor.

Şahane bir yorumu var. Sesi içinizde bir yerlere dokunuyor. Emre’yi Gülben Ergen de çok beğenmiş ve ona müzik yolculuğunda destek olma kararı almış. Beraber ‘Mutluluk Köyü’ diye şahane bir şarkı söylüyorlar. Daha ilk şarkıda patlamış Emre. Şimdi de Türkiye Müzik Ödülleri’nde dört daldan aday. Onu bundan sonra çok dinleyeceğiz bence.
Emre kendini anlat bize…
E.Y.: Klasik müzik ile başladım. Gitarı elimi aldığım zaman müzik yapan biriyimdir. En büyük hayalim konservatuara girmekti. Dokuz Eylül Üniversitesi Opera Bölümü’nü kazandım ama gidemedim. Tamamen özel sebeplerden… Tabii ki bu içimde ukde olarak kaldı. Zooloji Mühendisliği’ni bitirdikten sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’na girdim. Ardından bir albüm projesine başlamam lazımdı. Derken ilk albüm Kelebek’i çıkardım. Ama zaten ben hep müziğin içindeydim. Fasıl, rock, Türk halk müziği grubum da vardı.
Neden daha önce tanımadık seni?
E.Y.: Bir arayış içerisindeydim. Müzik piyasasına girmek ve bu yolda yürümek hiç kolay değil. Zamanla gelişiyor. Kendi stüdyomu kurdum ve kendi grubumu oluşturdum. Tabii ki kendi stüdyonuz olunca daha kaliteli işler yapıyor, daha çok insana ulaşabiliyorsunuz.
Müzik hayatının neresinde duruyor?
E.Y.: Tam ortasında duruyor. Çocukluğumdan beri tek aşkım. Her şey ona göre planlanıyor. Sadece şarkı söylemek ile alakalı değil. Vokal koçluğu eğitimi veriyorum. Bunun yanında pek çok kişiyle müzik yapıyorum.
Gülben Ergen’e de koçluk yapıyorsun…
E.Y.: Son dönemde onunla beraber çalışıyorum. Çok iyi gidiyor. Bu çok güzel bir uyum oldu. Beraber şarkı okuduğumuzda büyük keyif aldım.

‘O ikna etmedi, ben kapısını çaldım’

Gülben seni nasıl ikna ettiler beraber şarkı söylemek için?
G.E.: Hayır, ikna etmediler. Ben kapılarını çaldım, bu şarkıyı ben de okuyacağım diye.
Nerede dinledin?
G.E.: Repertuar yaptığım için şarkı aradığımı her yerden duyuruyorum. Emre’nin şarkısı da benim repertuar yaptığım şarkıların içindeydi. Emre’ye dedim ki “Sen bunu okumalısın ve single yapmalısın.” Düet yapmanın bir adabı vardı.
Sen şarkıda daha geri duruyorsun sanki?
G.E.: Öyle olmasına inanıyorum. Demet Akalın geçen gün twitter’da, “O ne güzel ömrüm deyiş, keşke Gülben daha okusaydı” dedi. Tadımlıktı yaptığımız. Orada kendimi göstermek değil, Emre’nin müzik yolculuğunda ben de ses vermek istedim. Geride durmam gerekiyor, onun yolu açık olsun diye… Sesimle onun şarkısına misafir oldum.
Nasıl bir birlikteliğiniz var beraber çalışırken?
G.E.: Birlikte çalışmaya başladık yeni albüm için. Bu müzik yolculuğu böyle bir şey… Fettah Can ve Eflatun ile de öyle bir birlikteliğimiz var. Emre’nin karısını da çok sevdim. Hayat biçimini sevdim, Emre’yi sevdim ve inanıyorum ki iyi müzisyenler birbirlerini besler.
Başka şarkılar da alacak mısın Emre’den?
G.E.: Evet. Benim albümüme de belki misafir olacak.
E.Y.: Onu şarkı belirler.

‘Sade bir insanım, belli bir düzende yaşamayı seviyorum’

Albümün üstündeki yazı da çok güzel…
G.E.: Benim el yazım.
E.Y.: Biz daha parçanın okumasını yaptık ve içimize sinmeye başladı. Gülben Hanım inanılmaz üzerinde detaylı düşündü. İlk gün kalem kağıt istedi ve “Mutluluk Köyü” yazdı.
G.E.: 10 albüm çıkardım bir tane böyle bir şey yapmışlığım, yani el yazımla kapak yazmışlığım yok.
Gülben’in evi bir Mutluluk Köyü zaten… Sen nasıl bir adamsın?
E.Y.: Sade bir insanım. Belli bir düzende yaşamayı seviyorum. Kendi stüdyomda çalışıyorum ve öğrencilerimi ağırlıyorum.

‘Pop starlar evlenmez kuralı bizde geçerli değil’

Düzenli evlilik yaratıcılığını öldürmüyor mu?
E.Y.: Konservatuar dönemimde planım, stüdyom ve evimin ayrı olmasıydı. İşte işimi yapıyorum. Evime geçtiğim zaman normalleşiyorum. Bu ikisini birbirinden ayırdığın zaman çok rahat oluyorsun.
G.E.: Yola böyle başladığı için eski adet olan “pop star ya da sinema yıldızları evlenmezler” durumu onun için geçerli değil. Bu zaten artık milatta kaldı . O kariyerine başladığında evli bir adamdı ve öyle devam edecek.

‘Beraber ekmek yediğimiz eski dönem şarkılarından çok uzak’

Seni daha dinleyecek miyiz?
E.Y.: Benim yaptığım pek çok beste var. Daha stüdyoda yaptığım yeni şarkılar bile var.
Senin gözünde Emre nasıl bir çocuk?
Gülben: Emre’nin sesini ve müzikalitesini ve dolaştığı melodileri çok zevkli buluyorum. Tutan şarkıları yaptığımız, beraber ekmek yediğimiz eski dönem şarkılardan çok uzak. Bunu inkâr etmiyorum. Melodileri-nin dolaştığı yerler beni çok güzel gıdıklıyor. Türkiye Müzik Ödülleri’nde ilk defa, hem de 4 dalda aday. Bu bile ödül.